Hagel
Chuck Hagel kommer inte att kandidera till presidentposten enligt mediauppgifter idag. Han ställer inte heller upp för omval till senaten. Det öppnar upp ännu större möjligheter för demokraterna att förstärka sin majoritet i kongressen i nästa val.

Demokraterna vill väldigt gärna nå en så stark majoritet att republikanerna i kongressen inte kan lämna filibusters för att stoppa förslag och att presidenten inte kan stoppa förslag med veto, något som satt käppar i hjulet för demokraterna ofta i år.

Hagel har varit kritisk till Irakkriget och det har spekulerats i om han skulle kandidera till president. Så verkar det alltså inte bli. Ron Paul blir därmed troligtvis den ende republikanske kandidat som är kritisk till Irakkriget.

Liknande inlägg

  1. Trump meddelar att han inte kandiderar till presidentposten
  2. Bloomberg kandiderar inte
  3. Pataki kandiderar inte
  4. Republikansk presidentkandidat vill stoppa Irakkriget
  5. Mitch Daniels kandiderar inte

Tagged with:  

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>