USAval.se på väckelsemöte med Glenn Beck
Hillary Clinton drygar ut ledningen
23:27 Monday 11 June, 2007Skriven av Peo
Om : Barack Obama (d), Bill Richardson (d), Hillary Clinton (d), John Edwards (d), Opinionsundersökningar , trackback
Enligt CNN har Hillary Clinton drygat ut ledningen i viktiga New Hampshire. Hon leder nu med 36 % mot 22 % för Obama. Det är en ökning med 9 % för henne och 2 % för Obama.
Nyligen hölls en debatt i staten mellan demokraternas presidentkandidater. Allmänt ansågs Clinton ha gjort bra ifrån sig under debatten och det visar nu alltså också opinionsundersökningen tecken på.
Edwards har det motigt med minskat stöd till nu 12 %. Det har alltmer blivit en kamp mellan de två i täten. Bakom Obama och Clinton gör nu Bill Richardson anspråk på tredjeplatsen med ett kraftigt ökat stöd från 4 % till 10 %.
Andra bloggar om: usa, barack obama, bill richardson, john edwards, hillary clinton, new hampshire
Läs mer
- Hillary Clinton leder inte längre
- Obama och Edwards knappar in på Clinton
- Hillary mot grabbarna
- Clinton tappar mark i New Hampshire
- Obama samlade in mer än Clinton

Kommentarer»
I head-to-head-mätningar mot republikanska kandidater verkar Obama ha bättre siffror än Clinton. Heja Clinton!