McCain väljer mellan två kvinnliga vicepresidentkandidater
Alaskas guvernör Sarah Palin och HP:s fd chef Carly Fiorina ser ut att vara McCains främsta kandidater till att bli vicepresident om han väljer en kvinna, vilket jag tror att han gör. Båda är mer konservativa än McCain och kompletterar honom genom att de har erfarenhet av att vara chef för ett stort företag respektive en stat.
Båda är klart intressanta val. Kommer Obama också välja en kvinna?
Obama tvingas med största sannolikhet välja först eftersom demokraternas konvent ligger före republikanernas. McCain missar knappast möjligheten att stoppa Obamas mediauppmärksamhet direkt efter demokraternas konvent med att meddela sin vicepresidentkandidat först då.
Kansas guvernör Kathleen Sebelius ser ut att vara Obamas främsta kvinnliga alternativ, men han har flera andra möjligheter. Hillary Clinton är dock inte ett alternativ. Det har blivit ännu tydligare de senaste dagarna, när hon tilldelats tid att tala under konventet på en onsdag.
Mer spekulation om McCains val av vicepresidentkandidat i Washington Times idag.
Andra bloggar om: usa, presidentvalet, usa-valet, john mccain
Liknande inlägg
Se kalendern för fler viktiga datumSenaste kommentarerna
- Frida om Presidentkandidaterna 2012
- Alex om Mitch Daniels svar på Obamas State of the Union
- Noah Good om Presidentkandidaterna 2012
- Kim Lundström om Colberts annons går till attack på Romney
- Kim Lundström om Vem vinner i South Carolina?
Rösta
Loading ...



