Efter New Hampshire följer Nevada och sen South Carolina för demokraterna. Cirka 50 procent av röstberättigade i South Carolina är svarta men Hillary Clinton har lett stort i denna stat tidigare. Efter Barack Obamas seger i Iowa leder han nu även i South Carolina. Enligt en färsk undersökning av SurveyUSA leder Obama nu i South Carolina med 50 % mot 30 % för Clinton.

I Nevada har det inte gjorts några opinionsundersökningar än efter Iowa. Senaste undersökningen därifrån visar att Clinton leder med cirka tjugo procentenheter. Det lär ha förändrats sedan dess.

Nevada röstar den 19 januari och South Carolina den 26 januari. Republikanerna röstar också i Michigan den 15 januari.

Andra bloggar om: , , , , ,

Liknande inlägg

  1. Obama i stor ledning inför South Carolina
  2. Clinton leder i Nevada
  3. Hillary leder i North Carolina!?
  4. McCain och Edwards leder
  5. Tre debatter inför South Carolina

2 Responses to Obama leder med 20 procentenheter i South Carolina

  1. Simon Sundén skriver:

    Ta då och kolla nationellt. Clinton har totalt kollapsat.

    http://www.rasmussenreports.com/public_content/politics/election_20082/daily_presidential_tracking_polling_history

    Hillary har legat stabilt på över 40% länge, men sjunker just nu som en sten. Samma sak håller på att hända för Giuliani som också sjunker, inte riktigt som en sten, men ändå en stabilt nedåtgående trend

  2. Usaval.se skriver:

    Ja, inte helt oväntat har det skett stora förändringar efter Iowa nationellt. Det lär skifta ännu mer efter New Hampshire.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>