51 delegater står på spel i Kentucky och 52 i Oregon i tisdagens primärval.

Clinton väntas vinna Kentucky stort medan Obama är knapp favorit i Oregon. Skulle Clinton vinna båda skulle hon chocka, men det skulle inte räcka för att vinna flest delegater totalt sett. Obama väntas meddela att han vunnit flest delegater totalt sett efter valet ikväll. Han kommer hålla ett tal ifrån Iowa, där segern grundlades i januari.

Liknande inlägg

  1. Puerto Rico röstar
  2. Obama vann flest delegater på Super Tuesday
  3. Obamas segertal i Iowa
  4. Ön som röstar idag får inte rösta i november
  5. Fox News: Vallokalsundersökning

4 Responses to Oregon och Kentucky röstar idag

  1. Chris skriver:

    Peo enligt dem flesta polls undersökningarna väntas Obama seger vara över 10+ så va lite dumt att du skriver att den bara är knapp.

    Så han är inte knapp favorit i Oregon han är storfavorit och Oregon är som vi alla vet en Obama stat precis som gran delstaten Washington som han vann 67% mot 40 eller nåt.

  2. Peo skriver:

    Ja, du har rätt i att många undersökningar visar på stor seger för Obama (runt 10%). Ordvalet skulle varit ”knappare” som en jämförelse med Clintons marginal i Kentucky. Senaste opinionsundersökningen visar dock på en tät strid i Oregon:

    Suffolk University polls:
    Oregon: Obama 45, Clinton 41, 8 undecided
    http://www.suffolk.edu/28874.html

  3. Chris skriver:

    Enligt suffolk ja men kolla survey och ppp istället.

  4. Chris skriver:

    Och kom just på att det är dumt att spekulera över polls när vi i kväll får reda på de riktiga resultatet but ja tror endå segern i Oregon kommer vara större en 10 % att Hillary vinner i en old racist state med rednecks är en annan sak.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>