Valresultat Iowa nomineringsmöte 2020

Valdag: 2 februari 2020
Delegater: 41

Bernie Sanders vann flest röster i Iowa, men när delegaterna ska fördelas inför partikonventet i sommar blev det jämnare. I skrivande stund är delegaterna inte helt officiellt fördelade än. Det sker först i samband med ett lokalt delstatskonvent senare i vår. Innan dess har flera presidentkampanjer också begärt en “recanvass”. Utan att gå in i detalj på allt det kan vi konstatera att siffrorna som anges nedan kan komma att ändras marginellt.

I antal röster i första omgången på detta nomineringsmöte i Iowa anger AP siffrorna (preliminärt) så här.

Sanders, Bernie43,69924.75%
Buttigieg, Pete37,59621.29%
Warren, Elizabeth32,61118.47%
Biden, Joe26,32214.91%
Klobuchar, Amy22,47412.73%
Yang, Andrew8,9295.06%
Steyer, Tom3,0541.73%

Se valresultat för hela primärvalen 2020 här